اخبار > ساخت دستگاه افشانه اتوماتیک یا اتوماتیک دیسپنسر در دانشگاه مازندران  چاپ        ارسال به دوست

در راستای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا به انجام رسید:

ساخت دستگاه افشانه اتوماتیک یا اتوماتیک دیسپنسر در دانشگاه مازندران

 

 

 

 

 

در راستای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا به انجام رسید:
                                                    ساخت دستگاه افشانه اتوماتیک یا اتوماتیک دیسپنسر در دانشگاه مازندران

      به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، دستگاه افشانه اتوماتیک یا اتوماتیک دیسپنسر توسط مهندس فاروق اسدی دستیار آزمایشگاه‌های دانشکده علوم پایه دانشگاه در راستای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا دانشگاه مازندران تولید و به بهره‌برداری رسید.
        بر اساس این گزارش، دکتر علی‌رضا خصالی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه مازندران ضمن اعلام این خبر گفت:  دستگاه افشانه اتوماتیک یا اتوماتیک دیسپنسر وسیله‌ای می‌باشد که بدون لمس دست یا فشار مکانیکی می‌تواند مقداری محلول ضدعفونی را داخل دست ریخته و دست را ضدعفونی کند. دسته افشانه‌های مکانیکی با توجه به استفاده مکرر و عمومی می‌تواند خود ناقل بیماری باشد. مزیت این دستگاه این است که احتیاجی به لمس یا فشار دادن اهرم خاصی ندارد.
      معاون پژوهش و فناوری دانشگاه مازندران افزود: این دستگاه با استفاده از سنسور الترا سونیک می‌تواند حضور دست را تشخیص داده و با استفاده از یک برد dsp که برنامه آن با استفاده از نرم‌افزار c++  نوشته شده است؛ یک پمپ را روشن کرده و محلول از طریق یک نازل به صورت مه خارج می‌شود.
       دکتر خصالی با اشاره به این‎که این دستگاه، نمونه مشابه داخلی ندارد، اظهار داشت: مشابه خارجی آن دارای قیمت 50 تا 100 دلار می‌باشد، اما قیمت تمام‌شده این دستگاه در حدود 37 دلار می‌باشد. هم‌چنین این دستگاه قابلیت تولید انبوه را داشته که می‌تواند مورد استفاده در بیمارستان‌ها و اماکن شلوغ و پر ازدحام مانند مترو و ادارات قرار گیرد.
       یادآور‌ می‌شود: این دستگاه با همکاری مهندس محمدرضا شامخی ساخته شده است.

روابط عمومی دانشگاه مازندران
امور رسانه‌های گروهی


١١:٢٤ - دوشنبه ١ ارديبهشت ١٣٩٩    /    شماره : ٢٥٤٣١    /    تعداد نمایش : ١٨٣٠٦