اخبار > آیین اختتامیه جشنواره ادبی، فرهنگی و هنری دانشگاهیان با عنوان"زندگی دست یاری‌گر توست"

اطلاعیه ها
آخرین اخبار


١٠:٠٤ | 1399/12/09

گروه خبری: اخبار, تب دوم, اطلاعیه ها, کانون های فرهنگی, انجمن علمی

شماره خبر: ٢٨٢٧٤

تعداد بازدید: 156

آیین اختتامیه جشنواره ادبی، فرهنگی و هنری دانشگاهیان با عنوان"زندگی دست یاری‌گر توست"

آیین اختتامیه جشنواره ادبی، فرهنگی و هنری دانشگاهیان با عنوان"زندگی دست یاری‌گر توست"

 

با حضور مجازی رییس و معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران برگزار شد:

آیین اختتامیه جشنواره ادبی، فرهنگی و هنری دانشگاهیان با عنوان"زندگی دست یاری‌گر توست"

 

جشنواره‌های فرهنگی هنری؛ کمکی ارزشمند به جامعه برای تاب‌آوری در شرایط بحران و بستر مناسب شکوفایی استعدادهای بالقوه دانشجویان

       وزیر علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره‌های فرهنگی، هنری گفت: برگزاری این نوع جشنواره‌ها و همایش‌ها؛ علاوه بر اینکه بستری مناسب برای شکوفایی استعدادها و تقویت توانمندی‌های جوانان و دانشجویان فراهم می‌آورد؛ کمک ارزشمندی هم برای تاب‌آوری جامعه در شرایط بحران می‌کند.

       به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی در آیین اختتامیه جشنواره ادبی، فرهنگی و هنری دانشگاهیان با عنوان"زندگی دست یاریگر توست" که عصر روز چهارشنبه در سالن شهدای جهاد علمی به صورت حضوری و مجازی برگزار شد، ضمن تبریک ایام مبارک رجب المرجب و فرا رسیدن میلاد باسعادت حضرت امیرالمومنین(ع) و گرامی‌داشت مقام پدر؛ با قدردانی از اقدامات معاونت فرهنگی این وزارت و دانشگاه‌های کشور در دوران همه‌گیری بیماری کووید -۱۹ گفت: در این دوران حساس یک‌سال گذشته که کشور درگیر همه‌گیری بیماری کرونا بود، از منظر جوانان و دانشگاهیان نگاهی نو از زوایای مختلف به این مساله شد و با به اشتراک‌گذاری تجربیات و مسائل مختلف فرهنگی خلاقیت و نوآوری در بسیاری از زمینه‌ها فراهم شد.

       وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این‌که امسال جشنواره‌های فرهنگی، هنری به دلیل غیرحضوری بودن در سطح وسیع‌تر و گسترده‌تری مورد استقبال و مشارکت دانشجویان نسبت به سال‌های گذشته قرار گرفت، افزود: تحول در استفاده از فضای مجازی باعث شد رونق بیشتری در جشنواره ها ایجاد شود. همچنین مدیریت و برنامه‌ریزی‌هایی که برای اجرای برنامه‌های فرهنگی، هنری و ادبی در این دوران صورت گرفت، بسیار ارزشمند بود و موجب تاب‌آوری جامعه در شرایط بحرانی بود.

       وی با بیان اثرگذاری این نوع برنامه‌ها در جریان مسایل اجتماعی جامعه، خاطرنشان کرد: علاوه بر توفیقاتی که در حوزه آموزش و پژوهش عاید شد، دست‌آوردهای ارزشمندی نیز در حوزه‌های فرهنگی به دست آمد که قابل عرضه است.

       دکتر غلامی ادامه داد: در دانشگاه‌ها حوزه معاونت فرهنگی را به عنوان معاونتی مهم و اصلی می‌دانیم و در ادغام معاونت فرهنگی با دانشجویی که در برخی از دانشگاه‌ها اجرا و در برخی نیز در آینده انجام خواهد شد، اولویت و محوریت با معاونت فرهنگی است. برنامه آینده ما این است که سازمان امور دانشجویان متولی امور رفاهی دانشجویان در دانشگاه ها نیز باشد و در جایی که معاونت فرهنگی و دانشجویی حضور داشته باشند وظایف را معاون فرهنگی انجام خواهد داد.

       دکتر غلامی تصریح کرد: فعالیت‌های فرهنگی دانشجویی نمونه بارز علاقه‌مندی دانشجویان در جشنواره‌ها است. دانشجویان بسیاری داشته‌ایم که فارغ از حوزه تخصصی خود در مسیر هنری ادبی که علاقه‌مندی آن‌ها بوده است خوش درخشیده و بنام شده‌اند.

       وی افزود: جشنواره‌ها و همایش‌های فرهنگی، هنری دانشجویی زمینه و بستر مناسبی برای کمک به شکوفایی استعدادها و تقویت توانمندی‌های دانشجویان و جوانان است.

       وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پایان حضور در این جشنواره‌ها را برای خانواده‌های دانشجویان نیز مفید و جذاب دانست و ابراز امیدواری کرد که برای شرکت‌کنندگان نیز نتایج و تجربیات ارزشمندی در پی داشته باشد.

 

🔸 دکتر غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:

سه مأموریت کلیدی پویش‌ها؛ خودمراقبتی، دیگر مراقبتی و آگاهی‌بخشی

          دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در آیین اختتامیه جشنواره ادبی، فرهنگی و هنری دانشگاهیان «پویش زندگی، دست یاریگر توست...» که در محل سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، سه ماموریت کلیدی پویش‌ها را خودمراقبتی، دیگرمراقبتی و آگاهی‌بخشی دانست.

       به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غفاری در این آیین به شیوع بیماری کرونا در یک‌سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این شرایط بحرانی بار دیگر نهاد علم و دانش وارد عرصه شد و از نهاد دانشگاه دو انتظار درمان و کشف واکسن و ایجاد اعتماد از طریق نهادهای علمی تخصصی مطرح گردید.

       وی با بیان این‌که از روزهای آغازین شرایط سخت بیماری کرونا، شاهد حرکت‌های خودجوش جامعه دانشجویی و اساتید دانشگاه برای اجرای پویش‌ها و ساماندهی شرایط بودیم، افزود: در تعریف اولیه از انجام پویش‌ها مسئولیت اجتماعی برای هر فرد این‌گونه تعریف شد که هر شخص حداقل به ۱۰ نفر از افراد اطراف خود آگاهی‌های لازم را جهت مراقبت بدهد و در فاز دوم با هماهنگی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افراد خواسته شد که به شکل داوطلبانه در پویش‌های تخصصی ثبت‌نام و فعالیت کنند.

       معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در ادامه تصریح کرد: در فاز سوم حوزه‌های فرهنگی بر مبنای هوشمندی به حل مشکلات پرداختند و فعالیت‌های فرهنگی مجازی آغاز به کار کردند و سعی شد کلیه فعالیت‌ها برای آیندگان ثبت و ضبط و گزارش آن در اختیار همگان قرار گیرد.

       به گفته دکتر غفاری، در فاز آخر نیز که برگزاری جشنواره ادبی، فرهنگی و هنری دانشگاهیان بود باعث تحرک و پویش جدیدی میان دانشجویان گردید و موضوعات مختلفی برای دانشگاهیان تعریف شد؛ فعالیت‌های ادبی، شعر و داستان به دانشگاه مازندران، هنرهای تجسمی به دانشگاه شهرکرد، ایده‌ها و خلاقیت‌ها به دانشگاه فردوسی مشهد، هنرهای آوایی به دانشگاه کردستان و فیلم و هنرهای نمایشی به دانشگاه شهید چمران اهواز واگذار شد.

 

 

دانشگاهیان در دوران شیوع بیماری کرونا عزت‌آفرینی کردند

      به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، در جشنواره ادبی، فرهنگی و هنری دانشگاهیان فعالیت‌های ادبی، شعر و داستان به دانشگاه مازندران، هنرهای تجسمی به دانشگاه شهرکرد، ایده‌ها و خلاقیت‌ها به دانشگاه فردوسی مشهد، هنرهای آوایی به دانشگاه کردستان و فیلم و هنرهای نمایشی به دانشگاه شهید چمران اهواز واگذار شده بود.

        بر اساس این گزارش، دکتر کوروش نوذری رییس دانشگاه مازندران که به صورت مجازی در این آیین حضور داشت، گفت: خوش‌بختانه وزارت علوم و دانشگاه‌ها در مقوله مقابله با کووید- ۱۹ بسیار سرافراز بودند چه در تخصیص زیرساخت‌ها برای آموزش مجازی و مسایل مربوط به حوزه پژوهش و چه در بخش جامعه محوری و کمک به آحاد جامعه برای گذر از این ویروس منحوس و پیامدهای ناخواسته و ناگوار آن.

       رییس دانشگاه مازندران افزود: خوش‌بختانه دانشگاه مازندران هم در کنار دانشگاه‌های دیگر کشور با پیروی از برنامه‌های راهبردی که وزارت علوم به دانشگاه‌ها انعکاس داد، قدم‌های خوبی برداشت، اعم از تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده و راه‌اندازی تولید الکل و کمک‌های مومنانه و هم‌نوایی در ایجاد یک نظم برای کارهای خیرخواهانه و توجه به ارتباط با دانشجویان با خانواده‌های آن‌ها.

       دکتر نوذری در بخش دیگری از سخنانش به تماس‌های تلفنی خویش با دانشجویان در دوران کرونایی جامعه اشاره کرد و گفت: من شخصا با بیش از ۷۰۰ نفر از دانشجویان به صورت تلفنی صحبت کردم و درد و دل‌های آن‌ها را شنیدم و آن‌جایی که لازم بوده است حمایت‌های مالی و معنوی از خانواده‌ها انجام دادم.

       رییس دانشگاه جامع استان سپس با اشاره به جشنواره ادبی، فرهنگی و هنری دانشگاهیان، خاطرنشان کرد: دانشگاه مازندران یکی از دانشگاه‌هایی بوده است که در تاریخ ۲۴ فروردین پیشنهاد ایجاد یک پویش ملی به شکل مجازی برای استفاده از ظرفیت و پتانسیل دانشجویان در مسیر مقابله با کرونا را به معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم پیشنهاد داده بود و بسیار خرسندیم از این‌که این توفیق را به دانشگاه مازندران دادید که بخشی از این کار را برعهده بگیرد. 

       دکتر نوذری در پایان سخنانش افزود: در بخش ادبی و شعر و داستان که ماموریتش به دانشگاه مازندران واگذار شده بود دکتر جانعلی‌زاده فرماندهی این بخش را برعهده گرفتند و با تشکیل یک کمیته علمی کارآمد و منظم در حدود ۱۹۵ مجموعه به دبیرخانه ارسال شده که با بخش‌های کارشناسی که شامل اساتید دانشگاه مازندران و دانشگاه‌های اطراف بودند توانستیم در سه گروه ادبی، شعر و داستان نفرات برگزیده را انتخاب کنیم و اعلام کنیم. گفتنی است: در مجموع ۱۸ نفر به عنوان برگزیده انتخاب شدند. نهایت قدردانی و تشکر و سپاس را از معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم دارم.

 

رقابت ۱۹۵ اثر در دبیرخانه جشنواره ملی ادبی، فرهنگی، هنری دانشگاهیان

       به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، دکتر حیدر جانعلی‌زاده معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه نیز در خصوص برگزاری جشنواره گفت: جشنواره ملی ادبی، فرهنگی، هنری دانشگاهیان بعد از شروع ویروس کرونا به گونه‌ای توسط برخی دانشگاه‌ها مطرح شد که یکی از دانشگاه‌هایی که مشارکت داشت و ایده را مطرح کرد و به صورت مکتوب و همراه با یک پروپوزال به بخش معاونت فرهنگی و اجتماعی  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فرستاد، دانشگاه مازندران بود که در تاریخ ۲۴ فروردین سال ۱۳۹۹ با امضای رییس دانشگاه به معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تقدیم شد که در پویش دانشجویی مقابله با کرونا، دانشگاه‌های کشور بتوانند مشارکت فعالی داشته باشند و نقش مسئولیت اجتماعی خود را ایفا کنند.

       معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران افزود: در همین راستا برای حفظ و ترویج فرهنگ مجاهدت، ایثار و شهادت در موضوع جشنواره ملی، اعلام کردیم که میزبانی دبیرخانه را در زمینه دل‌نوشته‌های شعر دانشجویی در خصوص پاندمی کووید-۱۹ می‌توانیم بپذیریم.

       دکتر جانعلی‌زاده ادامه داد: معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز بر روی این ایده کار کرد و آن را به ایده کلان‌تری تبدیل کرد تحت عنوان جشنواره ادبی، فرهنگی و هنری دانشگاهیان و در بخش‌های پنج‌گانه‌ای، پنج دانشگاه زیر پوشش وزارت علوم را مامور به انجام ۵ حوزه کاری مشخص در مدار همان پویش"زندگی دست یاری‌گر توست" انجام دهند.

-          دانشگاه شهید چمران اهواز: دبیرخانه بخش فیلم و هنرهای نمایشی

-          دانشگاه فردوسی مشهد: دبیرخانه بخش ایده و خلاقیت

-          دانشگاه شهرکرد: دبیرخانه بخش هنرهای تجسمی

-          دانشگاه کردستان: دبیرخانه بخش هنرهای آوایی 

-          و دانشگاه مازندران: دبیرخانه بخش ادبی، شعر و داستان و دل‌نوشته

 

       معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران در پایان سخنانش اظهار داشت: دبیرخانه بخش ادبی، شعر و داستان این جشنواره به دانشگاه مازندران واگذار شده بود که بعد از واگذاری، نسبت به فعال نمودن این دبیرخانه، برنامه‌ریزی و اعلان فراخوان اقدام کردیم که در پایان زمان مقرر، مجموعا ۱۹۵ اثر به دبیرخانه ارسال شد که آثار دریافتی پس از داوری در بخش شعر ۵ نفر، بخش داستان ۶ نفر، بخش دل‌نوشته ۷ نفر برگزیده شدند.

 

🔸نفرات برتر شعر: 

۱_ زینب احمدیان    ۸۰

۲_ مجید مرادی      5 / 76

۳_غلامرضا کافی     ۷۲

۴_ الهه ایزدی         ۶۱

۵_ نوید آزاد بخت     ۶۰

 

🔸_نفرات برتر داستان: 

۱_مهتاب زارع   5 / 80

۲_فهیمه مصدرالامور    ۷۴

۳_عاطفه عبداللهی 5 / 71  به‌طور مشترک سوم

۳_ خدیجه منیر واقفی  5 / 71  به‌طور مشترک سوم

۴_ زهرا جدیدی    ۶۶

۵_ خداداد رضایی  ۶۵

 

🔸نفرات برتر دل‌نوشته: 

۱_زهرا صابری   ۸۲

۲_ مجید مرادی   5 / 80

۳_علی ثابتی پور  ۷۷

۴_آرمین ابریشمی  ۷۶  به طور مشترک چهارم

۴_ حسین دولت دوست  ۷۶ به طور مشترک چهارم

۵_ مهری اسدی    ۷۵   به طور مشترک پنجم

۵_ الهه ایزدی      ۷۵   به طور مشترک پنجم


خروج